Cine a finanțat campaniile electorale din 2024 și 2025 cu bani aduși din Ucraina?

750 de milioane de euro cash. În doi ani electorali. Intrați în România cu sacoșa, declarați la vamă, apoi dispăruți.

21 de oameni au adus 64% din tot numerarul ucrainean intrat în țară. Același drum. Aceleași puncte vamale. De sute de ori. Nimeni nu i-a oprit. Nimeni nu i-a întrebat nimic. Cei care trebuiau să întrebe au fost demiși abia acum.

Campaniile din 2024 au costat oficial cât costă întotdeauna oficial. Puțin. Curat. Trasat prin bancă. 750 de milioane euro cash nu lasă urmă bancară.

Guvernele României au plătit oficial 30 de milioane de euro întregii prese în doi ani de pandemie. Cu factură, cu TVA, cu tot. 750 de milioane înseamnă de 25 de ori mai mult decât toată presa cumpărată în acei doi ani.

Cu atâția bani îți poți cumpăra mai mult decât presa.

Îți poți cumpăra alegeri. Îți poți cumpăra o țară.

Raportul există. Destituirile au avut loc. Anchetele penale sunt în curs.

Întrebarea care nu e în niciun dosar: cine a câștigat?

Dacă doriți să distribuiți:

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *