Educația nu trebuie sacrificată

Atenție, domnule ministru Daniel David! Educația nu trebuie sacrificată!

Prin comasarea școlilor, peste 900 de directori vor fi înlăturați din funcții, iar unitățile mici, mai ales din mediul rural, riscă să dispară ca entități independente.

Profesorii-directori vor fi forțați să predea 14 ore/săptămână, iar elevii vor fi îngrămădiți în școli mai mari, mai departe de casă. Asta nu e reformă, e dezrădăcinare.

Nu putem rezolva criza bugetară pe spatele copiilor și profesorilor!

Nu putem distruge școlile locale în numele „eficienței contabile”!

Cerem transparență, consultare reală cu dascălii și comunitățile locale, nu decizii impuse!

Dacă doriți să distribuiți:

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *