Uluitor! Președenția României plătește 565.000 de dolari pe lună unei firme americane de avocatură ca să ne deschidă uși la Washington.
3.390.000 de dolari în șase luni.
Bani publici. Banii românilor.
După zeci de ani de parteneriat strategic. După miliarde cheltuite pe armament american, pe baze militare, pe obediență totală. România trebuie acum să cumpere acces la propriul aliat.
Contractul există. L-a anuntat Presedintia. Și e ilegal pe cel puțin patru paliere: lobbying-ul nu e reglementat în România și se apropie periculos de traficul de influență. Administrația Prezidențială are serviciu juridic propriu, iar legea ii interzice să externalizeze servicii juridice.
In plus, nu are în buget prevazut pentru așa ceva. Iar 3,4 milioane de dolari înseamnă peste un sfert din bugetul anual al instituției. De unde vor fi deturnati banii acestia?
Ni se spune că acest contract e necesar pentru eficiență. Adică presedintia recunoaste că totul e ineficient. Că ambasadorul nu funcționează. Apropo, mai avem ambasador la Whashington? Tot Muraru? De ce?
Presedintia face, prin acest contract, o marturisire publica: diplomatia noastra nu functioneaza. Cel putin in cazul SUA.
Cine e primul responsabil? Presedintele. Care o rezolvă ca la porțile Orientului, cu o șpagă.


Lasă un răspuns