Se împlinesc 88 de ani de la moartea lui Octavian Goga

Astăzi se împlinesc 88 de ani de la moartea lui Octavian Goga. Poetul care a pus în versuri suferința românilor din Ardeal înainte de Unire. Cel supranumit „poetul pătimirii noastre”.

Bustul lui a fost eliminat din spațiul public, la Iași, printr-o decizie administrativă, pe baza unui denunț ideologic.

”Legea Vexler” urmărește să instituționalizeze acest mecanism. Să declanșeze o epurare culturală pe motive politice. Să facă din comemorarea figurilor incomode ale istoriei noastre un risc juridic.

Goga a fost un om complex, cu lumini și umbre. Dar el aparține istoriei României. Nu poate fi scos din ea. Iar cultura românească nu se rescrie după agenda altora.

Nici o altă națiune nu a acceptat o astfel de cenzură a istoriei și culturii ei.

De aceea credem că ”Legea Vexler” trebuie abrogată. Am depus un proiect de lege în acest sens. Cu ajutorul dvs, al tuturor, vom reuși să-l trecem prin Parlament.

Dacă doriți să distribuiți:

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *