Trump l-a numit pe Netanyahu „nebun”. I-a spus că fără el ar fi la pușcărie. Că din pricina lui toată lumea urăște acum Israelul.
Replici care nu sint dezvăluite public din greșeală.
Ieșirea nervoasă a președintelui american trădează exasperarea lui.
A intrat în acest conflict militar convins că va fi simplu. Că regimul de la Teheran va cădea repede. Că nu vor fi consecințe grave. A fost păcălit.
Iranul de azi e mai periculos decît cel dinainte de război. Strîmtoarea Hormuz e o problemă suplimentară pe care o pune Statelor Unite si aliaților americanilor.
Hezbollah lovește în continuare. Războiul se extinde regional. Negocierile trenează. Și Netanyahu ordonă bombardamente fără să întrebe Washingtonul.
Trump vrea să iasă din război de luni de zile și nu știe cum. De aceea a izbucnit acum.
Între timp, nervozitatea crește și în tabăra israeliană. Aripa radicală nu vrea pace pînă cînd Iranul nu va fi distrus complet. Ben Gvir, ministrul Securității din Israel, i-a cerut public lui Netanyahu să-i spună „nu” lui Trump.
Avem deci o alianță SUA – Israel care dă semne de rupere. Dacă Israelul rămîne singur, este într-un real pericol. Deci fie acceptă o pace mediată de SUA, fîe riscă să nu supraviețuiască.
Una peste alta, agitatorii pro-război ar trebui să tragă învățămintele cuvenite de aici și să devină mai prudenți.
Există un precedent. Ucraina. SUA a intrat, a sprijinit, apoi a recalculat și s-a retras.
America nu se lasă folosită la nesfîrșit. Cînd costurile depășesc interesul, pleacă.
Asta ar trebui să fie învățătura pentru orice lider care visează să cheme America în război.
Ajutorul american are termen de expirare. Iar cînd expiră, rămîi singur cu toate consecințele.


Lasă un răspuns